Konferencja H-NAT, 2024, Paryż |

Przedstawiciele Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH na "Światowym szczycie naturalnego wodoru" - Konferencja H-NAT, 2024, Paryż

W dniach 25-26 listopada 2024 roku odbyła się w Paryżu Konferencja H-NAT (https://www.hnatworldsummit.com), której przewodnim motywem był rozwój technologii związanych z poszukiwaniem złóż naturalnego wodoru. To zupełnie nowe zastosowanie geologii, nazywane przez niektórych naukowców jako "geologia wodorowa", rozwija się bardzo dynamicznie. Zatem niedługo będą poszukiwani specjaliści dysponujący wiedzą z zakresu geoenergii, a tą wiedzę na AGH obecnie zapewniają studia na II stopniu na specjalności "Geologia naftowa i geotermia", na kierunku „Geologia stosowana”, na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.

Fot. 1. Strona internetowa Konferencji H-NAT (https://www.hnatworldsummit.com)

 Konferencja w Paryżu nie bez powodu nazywana również "The premier natural hydrogen summit", ponieważ jest to najważniejsza konferencja dotycząca zagadnień związanych z naturalnym wodorem. Tegoroczne wydarzenie było czwartą edycją tej Konferencji gromadzącej co roku środowisko naukowców i przedstawicieli przemysłu z całego Świata. W Konferencji Paryskiej uczestniczyło ponad 350 delegatów będących na miejscu oraz ponad 100 połączonych online. W czasie dwudniowej Konferencji zaprezentowano najnowsze osiągnięcia w systemach H2, narzędzia i metodykę stosowaną w poszukaniu złóż naturalnego wodoru, a także zupełnie nowe dane z rynków wschodzących oraz aktualizację zmieniających się przepisów.

Wśród uczestników Konferencji H-NAT w Paryżu znaleźli się również przedstawiciele Katedry Surowców Energetycznych, Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH - dr inż. Anna Twaróg i dr hab. inż. Henryk Sechman. Zaprezentowali oni referat zatytułowany "Changes in the concentrations of hydrogen and light alkanes in soil gas in the Carpathian Foredeep area (SE Poland)", a speakerem referatu była dr inż. Anna Twaróg (fot. 2). W referacie przedstawiono syntetyczne wyniki powierzchniowych badań geochemicznych wykonanych w Polsce, obejmujące rezultaty w zakresie oznaczania wodoru w badanych próbkach gazu glebowego. Szczególną uwagę poświęcono wynikom badań uzyskanym w Zapadlisku Przedkarpackim.

Fot. 2. Zdjęcia z prezentacji Pani dr inż. Anny Twaróg - WGGiOŚ AGH (fot. H. Sechman)   

Poza referatem dr Anny Twaróg z AGH zaprezentowali się również naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego PIB z Warszawy - dr Krystian Wójcik i mgr Marcin Łojek, który przedstawili referat pt. "Exploration of natural hydrogen in Poland". Referat dotyczył oceny perspektyw występowania naturalnego wodoru w Polsce w oparciu o objawy tego gazu rejestrowane w otworach wiertniczych, a także planów prac badawczych między innymi we współpracy z WGGiOŚ AGH (fot. 3).

Fot. 3. Prezentacja dr. Krystiana Wójcika - PIG-PIB (fot. M. Łojek)

Należy zaznaczyć, że zespół kierowany przez dr hab. inż. Henryka Sechmana, prof. AGH był inicjatorem niedawno podpisanego porozumienia powołującego "Polską inicjatywę na rzecz naturalnego wodoru". Porozumienie o współpracy naukowo-technicznej zostało podpisane 18.10.2024r. w czasie Konferencji pt. "Dzień naturalnego wodoru", a sygnatariuszami tego porozumienia są Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie, Państwowy Instytut Geologiczny - PIB, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, oraz Orlen S.A. (https://www.agh.edu.pl/wydarzenia/detail/s/dzien-naturalnego-wodoru). Ze strony AGH porozumienie będzie realizować Katedra Surowców Energetycznych z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.

Jak się okazuje międzynarodowa społeczność zajmująca się poszukiwaniem złóż naturalnego wodoru ciągle rośnie. Można się było o tym przekonać w czasie Konferencji H-NAT w Paryżu, uczestnicząc w interesujących rozmowach i wymieniając opinie w zakresie postępów w badaniach dotyczących szerokiego spektrum zagadnień związanych z poszukiwaniem i udostępnianiem złóż naturalnego wodoru. W tętniącej życiem hali wystawowej można było się zapoznać z posterami prezentującymi osiągnięcia badawcze przedstawicieli jednostek naukowych z całego świata, a także poznać operatorów i firmy usługowe oferujące innowacyjne rozwiązania technologiczne (fot. 4).

Fot. 4. Hala wystawowa Konferencji H-NAT w Paryżu, gdzie prezentowały się firmy (fot. H. Sechman)

Fot. 5. Grupa uczestników Konferencji H-NAT z Polski (od lewej: dr hab. inż. Henryk Sechman, prof. AGH (WGGiOŚ AGH), dr inż. Anna Twaróg (WGGiOŚ AGH), dr Dariusz Strąpoć (SLB Clamart), mgr Marcin Łojek (PIG-PIB) i dr Krystian Wójcik (PIG-PIB) przy posterze D. Strąpocia prezentującego możliwości antropogenicznego generowania wodoru (jako artefaktu) w trakcie mechanicznego urabiania skał krystalicznych (fot. PIG-PIB)