Zespół Katedry Surowców Energetyczny weźmie udział w projekcie, którego celem jest rozpoznanie i ocena potencjału płytkiej geotermii w rejonach objętych dwoma arkuszami (zgodnie z numeracją SMGP nr 1032 Rabka i 1033 Mszana Górna). Projekt będzie realizowany na podst. zamówienia zleconego przez PIG-PIB, pn. "Prace eksperckie polegające na wykonaniu bazowego modelu geologicznego 3D dla 2 arkuszy (zgodnie z numeracją SMGP nr 1032 i 1033) mapy potencjału geotermii niskotemperaturowej (MPGN) w skali 1:50000". Zespół wykonawców KSE został wyłoniony w drodze przetargu - zgodnie z PZP.
Wykonane w ramach przedmiotu zamówienia efekty rzeczowe będą komponentami realizowanego przez PIG-PIB zadania Państwowej Służby Geologicznej (PSG) w latach 2017-2022 pn. „Ocena potencjału energetycznego i uwarunkowań środowiskowych dla wsparcia zrównoważonego rozwoju geotermii niskotemperaturowej”, finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Wyniki projektu będą m.in. wykorzystane w ramach szerszego programu zainicjowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, mającego na celu wykorzystanie zasobów płytkiej geotermii w miejscowościach o niskim potencjale tzw. "głębokiej geotermii", w tym w miejscowościach uzdrowiskowych - pilotaż „Wdrożenie geotermii niskotemperaturowej w gminach uzdrowiskowych – pilotaż na terenie gmin Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój”, będący rozszerzeniem i kontynuacją popularnego i zastosowanego już w wielu polskich samorządach programu „Polska Geotermia Plus”.
Wyniki projektu będą dostępne do końca bieżącego 2022 roku.