Katedra Surowców Energetycznych oferuje możliwość podjęcia stacjonarnych studiów inżynierskich, magisterskich oraz doktoranckich, a także poszerzania wiedzy dzięki działalności Studenckich Kół Naukowych "KIWON" i "GRZAŁA", których działalność obejmuje zakres geologii naftowej, jak i odnawialnych źródeł energii.
Miło nam poinformować, że kierunek „Ekologiczne Źródła Energii” uzyskał Certyfikat i Znak Jakości „Studia z Przyszłością” oraz „Laur Innowacji” przyznawany za wdrożenie najbardziej nowatorskich i unikalnych rozwiązań w zakresie bazy materiałowej i technologii wspierających proces dydaktyczny.
STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA
Kierunek Geologia stosowana zakłada kształcenie studentów na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy teoretycznej i umiejętnościach praktycznych. Kierunek ten ma na celu wykształcenie absolwentów o wysokich kwalifikacjach zawodowych, gotowych do sprostania wymogom stawianym inżynierom, zarówno w regionie, Polsce, jak i innych krajach Europy i Świata. Studenci w czasie realizacji studiów zdobywają wiedzę z zakresu przedmiotów podstawowych, umożliwiającą im dalszą edukację na wybranych przez nich specjalnościach lub wygodny start w karierze zawodowej.
Więcej informacji w Sylabusach
Zgodnie ze strategią rozwoju AGH, jednym z najważniejszych zadań Uczelni w zakresie kształcenia jest poszerzanie oferty edukacyjnej o nowe kierunki. Kierunek Ekologiczne Źródła Energii oferuje zajęcia prowadzone w nowoczesnym laboratorium OZE w Miękini, przez co studenci będą mogli otrzymać wysokie kwalifikacje zawodowe. Wraz z koniecznością ciągłego rozwoju ekologicznych źródeł energii i zwiększenia ich udziału w całkowitym bilansie energetycznym zarówno kraju jak i Unii Europejskiej, Katedra Surowców Energetycznych wychodzi naprzeciw potrzebie kształcenia studentów właśnie w tym zakresie.
Więcej informacji w Sylabusach
STUDIA DRUGIEGO STOPNIA
Geologia naftowa i geotermia – to jedyna tego typu specjalność w Polsce, kształcąca specjalistów zajmujących się poszukiwaniem złóż węglowodorów i wód geotermalnych, szacowaniem ich zasobów, a także podziemnym magazynowaniem dwutlenku węgla i wodoru.
Więcej informacji w Sylabusach
Praca po studiach
A także:
|
||
|
||
Specjalność Ekologiczne Systemy Energetyczne jest odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony przemysłu oraz samorządów, wynikające z konieczności ciągłego rozwoju sektora ekologicznych źródeł energii w Polsce i zwiększenia ich udziału w całkowitym bilansie energetycznym.
Ogólnym celem kształcenia jest przekazanie wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie realizacji prac badawczych i projektowych związanych z wykorzystaniem ekologicznych źródeł energii ze szczególnym uwzględnieniem technicznych aspektów funkcjonowania ekologicznych instalacji energetycznych.
Absolwenci tej specjalności są przygotowani do projektowania instalacji energetycznych bazujących na źródłach niekonwencjonalnych (energia geotermalna, promieniowanie słoneczne, energia wód, wiatru i biomasy), w zależności od potrzeb potencjalnych użytkowników, w szczególności środowisk lokalnych. Poznają także zasady oceny efektywności ekonomicznej takich inwestycji i ich oddziaływania na środowisko naturalne.
Studenci poznają praktyczne aspekty komputerowego projektowania instalacji OZE oraz instalacji grzewczych w trakcie ćwiczeń z przedmiotów specjalizujących, a także pracując indywidualnie w ramach przygotowywania prac magisterskich. Zdobywają umiejętności związane z praktycznym zastosowaniem oprogramowania do projektowania inżynierskiego typu CAD oraz modelowania procesów technologicznych. Istotnym elementem studiów są praktyki terenowe na rzeczywistych instalacjach wykorzystujących energię odnawialną oraz zajęcia laboratoryjne i praktyczne w Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH w Miękini.
Więcej informacji w Sylabusach
Ogólnym celem kształcenia studentów na tej specjalności jest przekazanie wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie odnawialnych źródeł energii ze szczególnym uwzględnieniem aspektów ich przyrodniczego pochodzenia oraz zarządzania ich eksploatacją.
Absolwenci tej specjalności są przygotowani do oceny zasobów odnawialnych źródeł energii oraz efektywnego zarządzania energią na szczeblu lokalnym, znają aspekty prawne, ekonomiczne oraz technologiczne funkcjonowania instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Posiadają również wiedzę dotycząca źródeł finansowania inwestycji pro-ekologicznych.
Szczególny nacisk położono na środowiskowe aspekty wykorzystania instalacji energetycznych, poprzez miedzy innymi realizację projektów, konkretnie osadzonych w realiach gospodarczych i formalno-prawnych. Student ma możliwość zdobycia kwalifikacji do opracowania audytów energetycznych, projektów prac poszukiwawczych w sektorze geotermii płytkiej i głębokiej, raportów dotyczących oddziaływania przedsięwzięć na środowisko, operatów wodnoprawnych, projektów efektywnego zarządzania energia na szczeblu gminnym i in.
Więcej informacji w Sylabusach
SZKOŁA DOKTORSKA AGH
Informacje znajdują się na stronie AGH: https://www.agh.edu.pl/doktoranci/szkoly-doktorskie/szkola-doktorska-agh/
Szkoła Doktorska AGH została utworzona Zarządzeniem Rektora AGH z dnia 15 maja 2019 roku. Kształcenie w Szkole Doktorskiej AGH jest realizowane w następujących dyscyplinach naukowych:
1) w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych:
a) automatyka, elektronika i elektrotechnika,
b) informatyka techniczna i telekomunikacja,
c) inżynieria biomedyczna,
d) inżynieria chemiczna,
e) inżynieria lądowa i transport,
f) inżynieria materiałowa,
g) inżynieria mechaniczna,
h) inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.
2) w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych:
a) informatyka,
b) matematyka,
c) nauki chemiczne,
d) nauki fizyczne,
e) nauki o Ziemi i środowisku
3) w dziedzinie nauk społecznych:
a) nauki o zarządzaniu i jakości,
b) nauki socjologiczne
4) w dziedzinie nauk humanistycznych:
a) nauki o kulturze i religii.
STUDENCKIE KOŁA NAUKOWE
Koło Naukowe KIWON skupia studentów i sympatyków Geologii Naftowej.
KN Grzała skupia studentów zafascynowanych pozyskiwaniem energii z niekonwencjonalnych źródeł.