Żegnamy dr hab. Wacława Burzewskiego |

Szanowni Państwo,

Ze smutkiem informujemy, że w poniedziałek 20 stycznia 2025 roku zmarł świętej pamięci dr hab. Wacław Burzewski, prof. AGH.
Msza św. żałobna odprawiona zostanie w poniedziałek 27 stycznia 2025 roku o godzinie 12.00 w kościele p.w. NMP z Lourdes ul. Lea w KrakowiePogrzeb natomiast odbędzie się o 13.30 na Cmentarzu Komunalnym Bronowice (Pasternik).

---

Poniżej krótkie wspomnienie autorstwa Prof. dr hab. inż. Wojciecha Góreckiego (długoletniego kierownika Katedry Surowców Energetycznych)

"Profesor W. Burzewski współpracował z profesorem A. Tokarskim, a w późniejszym okresie z profesorem R. Neyem w Karpatach i zapadlisku przedkarpackim. Na obszarze Niżu Polskiego szczególną uwagę poświęcił zagadnieniom budowy geologicznej i gazonośności utworów czerwonego spągowca monokliny przedsudeckiej. Był to okres formułowania pierwszych geologicznych i temperaturowo-czasowych kryteriów generowania węglowodorów oraz naftowa analiza obszaru przedsudeckiego. Polegała ona na geologicznej argumentacji występowania stref akumulacji ropy naftowej i gazu ziemnego w jednostkach tektonicznych wraz z ich geofizycznym uzasadnieniem wiertniczo-złożowym. Wspólnie z naszymi kolegami z przemysłu naftowego uczestniczył w odkryciach złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w Karpatach i Zapadlisku oraz na Monoklinie Przedsudeckiej. W 1980 roku zostaje utworzony Instytut Surowców Energetycznych (ISE). Jednym z wiodących zakładów ISE był Zakład Geologii Naftowej kierowany przez profesora W. Burzewskiego.

Zakład Geologii Naftowej należał do najściślej związanych z praktyką naftowa jednostek KSE. Spektrum rozwiązywanych z niej zagadnień i prowadzonej dydaktyki, obejmuje analizy i modelowania procesów generacyjnych i bilansowanie zasobów prognostycznych, analizy petrofizycznej przestrzeni filtracji i dynamicznych warunków akumulacji, oceny zasobów i gospodarki zasobami złoża. Rezultatem prowadzonych badań jest wskazanie perspektywicznych kompleksów i stref występowania akumulacji węglowodorów oraz określenie geologicznych, fizycznych, petrofizycznych praw rządzących ich powstaniem. Uczeni związani z Pracownią wdrażali w praktyce badawczej takie metody jak teoria procesów generacyjnych czy bilansowanie zasobów węglowodorów basenów naftowych. Byli (wraz z prof. Romanem Neyem) zaangażowani w bardzo zróżnicowaną problematykę naukowo-badawczą i dydaktyczną, związaną przede wszystkim z opracowaniem nowych technik badawczych i interpretacyjnych w zakresie rekonstrukcji strukturalnej i termodynamicznej basenów sedymentacyjnych i prognozowaniem stref perspektywicznych dla odkrycia nowych złóż.

Prof. Wacław Burzewski wspólnie z dr inż. Kazimierzem Słupczyńskim przy współpracy z INiG prowadził fundamentalne prace z zakresu oceny bilansu akumulacji węglowodorów w polskich basenach naftowych. Te oceny zasobów prognostycznych oparte na bardzo rzetelnych analizach geologicznych, geochemicznych, petrofizycznych pozwoliły na ukierunkowanie poszukiwań złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce.

Był bardzo dobrym wykładowcą. Skomplikowaną problematykę naftową potrafił przybliżyć studentom w sposób bardzo zrozumiały. Nasze młodsze o kilkanaście lat pokolenie zawsze mogło liczyć na prof. Burzewskiego. Był bardzo koleżeński, o wysokiej etyce zawodowej. Nigdy nie zabiegał o żadne funkcje. Z punktu widzenia człowieka, mogę powiedzieć, że do dnia dzisiejszego nie widzę w nim żadnych wad, może poza jedną. Jest człowiekiem niebywale skromnym i unikającym zaszczytów i orderów, na które bezwzględnie zasługuje."

Opublikowano w kse